Boże Narodzenie


Boże Narodzenie zwane Godami lub Godnymi Świętami obchodzone jest 25 grudnia od IV wieku. Początkowo zastępowało chrześcijanom obchodzone do tej pory w porze przesilenia zimowego - pogańskie święto solarne. 

Nazwy Gody używano od XIV w do XVIII w znaczeniu święta, czas świąteczny, święta kończące rok. 

Od początków XX w. nazwę tą otrzymał okres od Bożego Narodzenia do 1 lub 6 stycznia. Poprzedza go dzień zwany Wigilią, który kończy czas Adwentu i zapowiada radość z powodu Narodzenia Pańskiego. Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne wróżby i przesądy rodem z przedchrześcijańskich czasów. Zróżnicowane są także w zależności od kraju i regionu obrzędy i zwyczaje. W Polsce zaliczamy do nich m. in.: szopkę, jasełka, choinkę, jemiołę, śpiewanie kolęd, kolędowanie z turoniem. 

W prasie ukazywały się artykuły nawiązujące do tradycji świat Bożego Narodzenia. W zbiorach czytelni PBP Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu znajdują się archiwalne numery prasy z lat międzywojennych oraz czasów współczesnych. Do ciekawszych należą artykuły  "7 Dni" z 1930 r. oraz Ziemi Kaliskiej z lat 90-tych  XX wieku. 

Poniożej prezentukemy niektóre z nich. 

 7 Dni  nr 51 z 1930. 

  



Informacje o Bożym Narodzeniu odnajdujemy w prasie zgromadzonej w zbiorach Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.  Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego wybrane artykuły.



A oto jak wspominano święta Bożego Narodzenia z okresu wojny 1939-1945 w prasie powojennej. Wyszperaliśmy dla Państwa artykuły z Życia Warszawy z 1945 r.

   


Ciekawie opisał obyczaje bożonarodzeniowe w Kaliszu Bogumił Kunicki.





Wiele informacji możemy zaczerpnąć z Internetu, w tym z materiałów zamieszczonych w serwisie YouTube.








W posiadanych przez nas czasopismach pedagogicznych znajduje się wiele materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli. Wszytkich zainteresowanych zapraszamy do lektury padletu.




                                                                                                                        Opracowali:
                                                                                                                        Mariola Śmiecińska

                                                                     Jerzy Wasilkowski



Komentarze

Popularne posty z tego bloga