Olimpiada, olimpiada ...

W piątek, 26 lipca 2024 r. w Paryżu zapłonął znicz olimpijski, a wygaszono go  w niedzielę 11 sierpnia. Kibice wiernie śledzili zmagania sportowców o medale olimpijskie. Polacy zdobyli 10 medali, w tym 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych, zajmując tym samym 42 lokatę w tabeli medalowej.

Wszyscy na swój sposób żyliśmy wydarzeniami sportowymi tego roku. Może więc warto zapoznać się z historią igrzysk olimpijskich od starożytności do czasów współczesnych. Podstawowe wiadomości zaczerpnąć można z "Wielkiej encyklopedii PWN" i "Humanistycznej encyklopedii sportu". Oba te źródła dobrze obrazują historię tej imprezy sportowej. 

 
 

O historii Olimpiad, MKOl i PKOl przeczytacie w wielu publikacjach dostępnych w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. 

 

   

Ciekawostek o olimpiadzie, jej organizacji, Polakach w nich uczestniczących dowiecie się z książki "Czas igrzysk".


O igrzyskach olimpijskich w prasie

Od czasów, gdy władzę nad informacją przejęły media wiele o igrzyskach olimpijskich pisze się w prasie. Są to informacje bieżące, ale i nawiązujące do historii imprezy. 
Dodatek do Gazety Wyborczej "Ale Historia" w 2017 roku zamieścił opracowanie dotyczące udziału Żydów w olimpiadzie z 1936 r.

 

"Kronika Wielkopolski" w numerze 4 z 2016 i 2021 r. zamieściła informacje na temat udziału Wielkopolan w Igrzyskach olimpijskich. Znalazły się wśród nich medalistów (np. kajakarki -Karolina Naja i Anna Popławska, zapaśnik - Kazimierz Michalik, rzut młotem - Anita Włodarczyk, wioślarki - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj). Uczestników pochodzących z Wielkopolski było znacznie więcej i wielu sięgnęło o medale lub niewiele brakowało im do podium. Kto to był sprawdźcie w "Kronice Wielkopolski" dostępnej w zbiorach czytelni.
 
Dla miłośników gier planszowych w Wychowaniu Fizycznym i Zdrowotnym (nr 5 z 2011 r.) wyszperaliśmy grę planszową umożliwiającą wzięcie udziału graczy w starożytnych igrzyskach olimpijskich "Igrzyska w Olimpii". Gra i jej zasady dostępne na facebooku pod niżej podanym linkiem.

Linki

O igrzyskach olimpijskich i ich historii, w ty igrzyskach paraolimpijskich organizowanych oddzielnie od 1960 roku poczytacie w Internecie. 



Igrzyska olimpijskie https://pl.wikipedia.org/wiki/Igrzyska_olimpijskie

 24 faktów o Olimpiadzie, które mogą Cię zaskoczyć 24 faktów o Olimpiadzie, które mogą Cię zaskoczyć ‹ GO Blog | EF Blog Poland

 Historia letnich igrzysk olimpijskich - Paryż 1924  Historia letnich igrzysk olimpijskich - Paryż 1924 - PR24.PL (polskieradio24.pl)

 Letnie Igrzyska VIII Olimpijskie. Paryż 1924 Letnie Igrzyska VIII Olimpijskie. Paryż 1924 - Historia (polskieradio.pl)

 letnie igrzyska olimpijskie letnie igrzyska olimpijskie - Przegląd Sportowy Onet

 Letnie igrzyska Letnie Igrzyska – Polski Komitet Olimpijski

 Starożytne igrzyska olimpijskie. Historia, tradycje i ciekawostki Starożytne igrzyska olimpijskie. Historia, tradycje i ciekawostki (tvp.pl)

 Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei - Historia (polskieradio.pl)

Historia pierwszych Igrzysk Olimpijskich Historia pierwszych Igrzysk Olimpijskich | Miasto na medal - Polityka.pl

Co nowego na igrzyskach w Rio? Golf, karate... Co nowego na igrzyskach w Rio? Golf, karate... - PR24.PL (polskieradio24.pl)

Korzenie dzisiejszego sportu (Eureka/Jedynka) Korzenie dzisiejszego sportu. "Ten rodzaj zabawy zawsze istniał" - Jedynka - polskieradio.pl

II Letnie Igrzyska Olimpijskie (Paryż 1900), czyli największa porażka w historii olimpizmu II Letnie Igrzyska Olimpijskie (Paryż 1900), czyli największa porażka w historii olimpizmu | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne

Letnie igrzyska olimpijskie Letnie igrzyska olimpijskie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Która stolica była gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk? Pytanie za 10 tysięcy "Milionerzy" TVN. Która stolica była gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich? Pytanie za 10 tysięcy - TVN24

Igrzyska Olimpijskie w 2036 roku w Polsce. Czy stać nas na organizację ogromnej imprezy? Igrzyska Olimpijskie w 2036 roku w Polsce. Czy stać nas na organizację ogromnej imprezy? - Forsal.pl


Zainteresowanych tematyką igrzysk olimpijskich oraz każdym innym tematem zapraszamy do czytelni.

                                                                                                                    Opracowała Mariola Śmiecińska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga