1 października 2021 r.Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a 28 października Senat poparł ją jednogłośnie.

23 listopada 2021 r. w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta Dudę.


Wcześniej prezydent złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, jest odpowiedzią na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Pierwsze informacje o planowanym nowym święcie pojawiły się we wrześniu b.r. Prezydent Andrzej Duda udzielił wówczas wywiadu "Głosowi Wielkopolskiemu". Powiedział redaktorowi pisma:

"Mam nadzieję, dlatego, że siłą rzeczy rocznica będzie co roku wspominana, odnotowywana w kontekście nie tylko daty, ale i płynących z niej wartości. I jest to potrzebne tym bardziej, że dotąd kwestia Powstania Wielkopolskiego była w skali kraju trochę zapomniana i pomijana. Jeszcze kilka lat temu wielu ludzi, zwłaszcza młodych nie wiedziało, że taki zryw miał miejsce, podobnie jak nie znało organicznej działalności Wielkopolan. Trzeba więc przypominać, że to był jeden z ważnych fundamentalnych elementów odzyskania niepodległości i scalania państwa polskiego w 1918, 1919 i 1920 roku. Święto powinno sprawić, że ta wiedza stanie się wiedzą powszechną"

Więcej informacji i treść wywiadu pod linkami:

Wywiad w "Głosie Wielkopolskim"

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

27 grudnia ustanowiony został Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstanie Wielkopolskiego. To właśnie wtedy (1918 r.) na dzień po przybyciu Jana Paderewskiego do Poznania rozpoczął się wielki zryw Wielkopolan. Powstańcy szybko opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 2019 r. rozejmem w Trewirze. 

Powstanie Wielkopolskie "stanowiło zwieńczenie 125 lat, a w północnej części regionu aż 146 lat oporu wobec germanizacji ze strony pruskich zaborców, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa, a przede wszystkim wielkiego wysiłku pracy organicznej".

Opowiada o nim film zamieszczony na stronie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

30 stycznia 1989 r. powstało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Jego działalność przedstawiona została na stronie internetowej Towarzystwa. Znajdziemy na niej kronikę powstania, informacje na temat obchodów rocznic powstania. Ze strony można także pobrać czasopismo "Wielkopolski Powstaniec"

O powstaniu napisano wiele książek i artykułów w prasie i Internecie

Książki:

do pobrania: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Geneza - charakter - znaczenie

Więcej tytułów książek ze zbiorów PBP Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu w filmie:





Komiksy:

                                                                                                                                                              Chwała bohaterom        Dziś powstanie

Artykuły z czasopism:


Przegląd Wielkopolski 2018 nr 3

Więcej artykułów ze zbiorów PBP Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu w filmie:


Podkład muzyczny "Marsylianka Wielkopolska" dostępna pod linkiem 

Marsylianka Wielkopolska

 

Przegląd Wielkopolski 2018 nr 3


Materiały archiwalne

Źródła do dziejów Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Ostrowskiej ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu


Materiały audiowizualne

19 listopada 2021 r. odbyła się premiera filmu "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w reżyserii Tadeusza Litowczenko.

Na stronie "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919"! | Wielkopolskie Muzeum Niepodległości"  znajdują się informacje przydatne nauczycielom, którzy chcą wyświetlić go w szkole.

Zwiastun filmu dostępny pod adresem Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919



Zostało nagrane wiele filmów dokumentalnych na ten temat. Znajdziemy je między innymi pod adresami:


Grafika

Pocztówki

  

 



Zasoby Internetu

    

  



Materiały edukacyjne
Powstanie miało duże znaczenie dla historii Polski. Powinno się o nim mówić w szkole. Aby w pełni wykorzystać wiedzę o tym ważnym w dziejach Polski wydarzeniu nauczyciele i edukatorzy mogą wykorzystać materiały i scenariusze lekcji dostępne w Internecie.

CDN w Koninie przygotowało zestaw materiałów edukacyjnych, zawierający interaktywne linki p.t. "Powstanie Wielkopolskie – linki do stron www" dostępnych pod adresem: Powstanie Wielkopolskie. Znajdziemy w nim linki do interaktywnych testów, quizów, scenariuszy lekcji, prezentacje. 
Na stronach internetowych znajduje się wiele materiałów, które mogą ułatwić nauczycielom przygotowanie zajęć. Za przykład mogą służyć: 

Gry edukacyjne
Questy  - znajdziecie je w zakładce "Śladami powstania". Informacje o grze znajdziecie pod linkiem: gra o powstaniu wielkopolskim


                                                                                                                    Opracowali: Mariola Śmiecińska, Jerzy Wasilkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga