A może by tak, do ...
- szlaki turystyczne regionu kaliskiego
Wakacje, znowu są wakacje.
Na pewno mam rację wakacje znowu są.
Wakacje, znowu są wakacje.
Na pewno mam rację wakacje znowu są.
Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,ot_to,wakacje.html.Wakacje, wakacje Mamy lato, ciepłe i długie dni. Dzieci mają przerwę w nauce, przeznaczoną na wypoczynek. Wielu z nas wyjeżdża aby spędzić letninurlop w góry, nad morzy czy do innych krajów.
Nie wszystkich jednak stać na tak zorganizowana turystykę. Dlatego proponujemy tym co chcą poznać własny region wycieczki np. piesze czy rowerowe w najbliższe nam okolice regionu kaliskiego.
Czasopismo "Krajoznawstwo i Turystyka" wydawane przez kaliskie PTTK opisuje szlaki turystyczne Ziemi Kaliskiej.
Biadki
Leżą ok. 10 km na południowy wschód od Krotoszyna i ok. 18 km na zachód od Ostrowa Wlkp., przy linii kolejowej nr 14 Ostrów Wlkp.-Krotoszyn i nr 36 Ostrów-Lubin. Przez wieś przechodzą linie komunikacji miejskich Krotoszyna i Ostrowa.
Trasa ciekawa dla każdego kto kocha las, i to nie tylko w porze letniej. Jerzy Kaźmierczak proponuje ją wszystkim, nawet rodzinom z wózkami dziecięcymi.
Blizanów
Gmina wiejska w powiecie kaliskim, województwie wielkopolskim. Sąsiaduje z Kaliszem. Władze gminy stwarzają dogodne warunki do rozwoju turystki. Ciekawe zabytki i szlaki turystyczne zaproponowane przez Grażynę adamin można zwiedzać pieszo, rowerem lub samochodem. Tłumy widzów przyciągają imprezy gminne jak np. dożynki.
Chełmce
Wieś w powiecie kaliskim, w gminie Opatówek.
We wsi znajdują się wieża RTV SLR Chełmce o wysokości 74 m oraz neogotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP, który wybudowano w latach 1882-1883. Po II wojnie światowej do kościoła zostały translokowane organy firmy Schlag & Söhne, które zostały wyremontowane w latach 2009-2012. Od 2016 w kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy „Jesień Organowa”.
Do Chełmc dojedziemy znakowanym szlakiem zielonym.
Kobyla Góra
Wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kobyla Góra, ok. 10 km na zachód od Ostrzeszowa i ok. 35 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego.
Jest to wieś o charakterze miejskim. Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy, kemping, niewielki zbiornik wodny, zajazd. Punkt wypadowy na Wzgórza Ostrzeszowskie. Położona na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska.
Ze wsi wychodzą trzy szlaki turystyczne: Żóły, czerwony i czarny, a przebiegają szlak zielony i niebieski. Umożliwiają one poznanie gminy pieszo i rowerem
Ołobok
Wieś w Polsce położona w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Leży u zbiegu Gniłej Baryczy, Ołoboku i Prosny, ok. 17 km na wschód od Ostrowa Wlkp.
Leży na trasie szlaku cysterskiego. Prowadzi do niej szlak czerwony liczący 22 km. Jaką trasą prowadzi?
Poczytajcie.
Krotoszyn
Miasto na Wysoczyźnie Kaliskiej, siedziba powiatu krotoszyńskiego i gminy Krotoszyn.
W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa kaliskiego.
Prowadza tu szlaki: zielony, żółty i czerwony.
Sprawdźcie co można na nich zwiedzić.
Gołuchów
Wszystkie drogi prowadzą przez ... Gołuchów.
Wieś w Polsce położona w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów.
Warto tu zobaczyć piękny, a przy tym ogromy park angielski zaprojektowany przez Adama Kubaszewskiego dla Działyńskich, otaczający gołuchowską posiadłość, jest wspaniałym miejscem wypoczynku dla całych rodzin.
Prowadzi do niego znakowany szlak niebieski i dochodzi z Russowa szlak rowerowy.
Co jeszcze oferuje Gołuchów? Zobaczcie w artykule.
Nowe Skalmierzyce
W 2000 roku PTTK w Kaliszu wyznaczyło szlak im. Powstania Wielkopolskiego o długości 11 km. Rozpoczyna się on w kaliszu i biegnie przez Nowe Skalnierzyce do wsi Boczków i powraca do Nowych Skalmierzyc.
Trasa do przebycia pieszo lub rowerem.
Wzgórza Wysockie
W okolicach Wysocka Wielkiego znajduje się zespół wzniesień o łagodnych zboczach dogodnych do pieszych wędrówek. Wzgórza są pamiątką po lodowcu plejstoceńskim. Prowadzą przez nie szlaki, które można zwiedzać nie tylko w okresie letnim.
O miejscowościach, które można zobaczyć na tym szlaku, ich historii oraz znanych ludziach z tego terenu poczytacie w "Spacerze po Wzgórzach Wysockich".
Szlak Bitwy pod Krotoszynem
Kalisz jest znany z bitwy pod Kaliszem w 1706 r., która rozegrała się wsiami Dobrzec,
Kościelna Wieś i Kuchary.
Ciągłe potyczki i boje przechylały szalę zwycięstwa raz w jedną raz w drugą stronę.
Klęska cara Piotra Wielkiego w 1711 roku nad Prutem, ożywiła nadzieję zwolenników
Leszczyńskiego i zachęciła ich do wypraw na Wielkopolską.
Gdzie miałą miejsce, jak przebiegała poczytacie w artykule "Wycieczka szlakim bitwy 1712 r."
Wiatraki kaliskie
Wiatraki... Są przykładem idealnego wykorzystania wiatru dla dobra człowieka. W końcu XVIII w. na terenie dzisiejszej Polski było ich około 6000. Stanowiło to 35% wszystkich młynów.
W pejzażu naszego kraju tkwiły nieprzerwanie od setek lat, tworząc wraz z wiejską zabudową harmonijną całość wpisaną w rodzimy krajobraz. W Polsce pojawiły się na przełomie XIII i XIV w. Wielkopolska wraz z północnym Śląskiem i Kujawami to region, w którym było ich najwięcej.
Poznajcie typy i przykłady wiatraków w regionie kaliskim.
Tradycje kolejarskie w kaliskiem
Początki koleji w Ostrowie sięgają 1861 r., kiedy to władze zdecydowały się na budowę linii kolejowej łączącej miasto z Wrocławiem i Skalmierzycami. Są to czasy kiedy w Kaliszu jeszcze nie myślano o budowie koleji. Jak przebiegała budowa i kiedy uruchomiono pierwszą linię dowiecie się z artykułu "Pamiątki kolei parowej w Ostrowie"
Opracowali:
Mariola Śmiecińska
Jerzy Wasilkowski
Komentarze
Prześlij komentarz