Kalendarz - dzień, miesiąc rok
Upływ czasu mierzymy w minutach, sekundach, godzinach, dniach, miesiącach itd. Czy wiecie, że dawne miary czasu różniły się znacznie od tych, które znamy obecnie?
Kalendarz to metoda rachuby czasu przyjęta w danej społeczności lub kulturze.
O tym kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze kalendarze oraz o tym kiedy trafiły do Polski poczytacie na stronie Książnicy Cieszyńskiej, która w okresie od 20 listopada 2015 do 5 marca 2016 zorganizowała wystawę kalendarzy pod tytułem "Czas jest wszystkim".
1) sposobu określania długości roku w związku z długością i liczbą miesięcy:
kalendarze słoneczne, księżycowe, księżycowo-słoneczne
2) sposobu określania początku rachuby czasu (ery): linearne, cykliczne
3) sposobu określania początku nowej doby (wschód słońca, zachód słońca, wschód księżyca, północ, południe) oraz liczenia długości doby i godziny (stałogodzinowe, zmiennogodzinowe)
Zastosowanie różnych kryteriów spowodowało, że każde państwo mogło mieć swój kalendarz. Poniżej przedstawiamy przykłady kalendarzy, linki i inne ciekawostki związane z rachubą lat.
Przykłady kalendarzy dawnych i współczesnych
Kalendarz egipski
Powstanie kalendarza egipskiego datuje się na okres około 3000 roku p.n.e. Najstarszy kalendarz egipski był prawdopodobnie kalendarzem księżycowym, na co wskazuje sam podział roku na 12 równych miesięcy. Egipcjanie z czasem jednak odeszli od liczenia czasu za pomocą księżyca. Przypuszcza się, że przyczyną tego przewrotu – zasadniczego dla historii liczenia czasu, był fakt regularnego przyboru wody na Nilu, który wylewając obficie w połowie lipca i zalewając znaczną część doliny rzeki, zapewniał funkcjonowanie rolniczej gospodarki. Uzależniony od rytmu przyrody i prac rolnych kalendarz dzielił się na 3 pory po 4 miesiące każda.
Jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono poprawkę w naliczaniu lat przestępnych, mającą na celu zapobiegnięcie opóźnianiu się kalendarza względem roku zwrotnikowego. Zniwelowano także część różnicy narosłej od wprowadzenia kalendarza juliańskiego. Kalendarz juliański spóźnia się o 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na 3322 lata.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz
Jeden z pierwszych kalendarzy świata - kalendarz wieloletni obejmujący lata 1478-1496Kalendarze współczesne
Linki
Cytaty
Cytaty pochodzą ze strony https://lubimyczytac.pl/cytaty/t/kalendarz"Nie gdzie indziej, ale właśnie w Tesalonikach znajduje się rotunda, później kościół, w którym dawniej była mozaika z przedstawieniem paruzji Chrystusa... W rotundzie znajduje się kalendarz z zaznaczonymi świętami, które nie mają odpowiedników ani w kalendarzu Kościoła katolickiego, ani prawosławnego. W żadnym chrześcijańskim środowisku. Nie ma jeszcze takich świąt! Kalendarz paruzji z anomalią czasu wszystkich dziwi. Na jaki dzień czekają owe święta, których dotychczas jeszcze nikt nie obchodził?"
Augustyn Piotr Pelanowski, Testament duchowy
Pozostaje pogodzić się z okrutną myślą - kalendarz Boga wygląda nieco inaczej niż ten, który mamy w głowach."
Szymon Hołownia, Monopol na zbawienie
Zegar i kalendarz nie powinny przysłaniać faktu, iż każda chwila życia jest cudem i tajemnicą.
Robin Sharma, Mnich, który sprzedał swoje ferrari
Scenariusze zajęć
Bibliografia
Kalendarze / Zdzisław Zwoźniak
Kalendarz Polski / Józef Szczypka
Trójgłos o kalendarzach kaliskich / Adam Chodyński, Hieronim Łopaciński, Cezary Biernacki
Opowieści o rzeczach powszednich / Władysław Kopaliński
Opowieści o rzeczach powszednich / Władysław Kopaliński
Komentarze
Prześlij komentarz